-Shëndeti

Për duhanpirësit, ja disa mënyra si t’i shpëtoni stresit pa pirë cigare


               Publikuar në : 16:24 - 22/04/19 |
el ida

Besojeni ose jo, por është vërtetuar se pirja e duhanit krijon më shumë stres sesa e lehtëson atë. Një studim i vitit 2010 nga Shkolla e Mjekësisë dhe Stomatologjisë në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se duhanpirësit përjetojnë nivele më të larta tensioni dhe stresi gjatë pushimeve që bëjnë për të ndezur një cigare.

Më poshtë do të lexoni disa mënyra si t’i shpëtoni stresit pa pirë cigare

Merr frymë thellë

Bëj shtriqje të muskujve (Yoga)

Dëgjo muzikë

Ha një vakt të shijshëm

Qëndro larg teknologjisë dhe rrjeteve sociale

Luaj me top, futboll, basketboll, volejboll

Ec shumë dhe çliro mendimet negative

Shko diku (koncert, kinema, teatër, ekspozitë)

Mund të luash lojëra elektronike

Medito

Kërce

Shkruaji mendimet që të shqetësojnë./Opinion.al

 

 

Pas