-Kulturë

Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I dhe Karoli II i Rumanisë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:14 - 16/04/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 25 nëntorit 1948, në ballinë, një shkrim në lidhje me një projekt në Uruguaj për të cilin janë grindur asokohe Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë, dhe të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Zogu dhe Karoli zihen për një fermë në La Pampa

Montevideo, 24 nëntor (A P). — Dy ish-sovranët evropianë, Zog I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë po zihen për një fermë bagëtish në departamentin e Rio-Negros, në pjesën perëndimore të Uruguajit.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1948-per-cfare-projekti-ne-uruguaj-u-perballen-zogu-i-i-shqiperise-dhe-karoli-ii-i-rumanise/

Pas