Bota

Pelosi optimiste për projektiligjin prej 1trilion $ për infrastrukturën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:56 - 26/09/21 |
Opi Nion

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, ka shprehur ditën e sotme besim se projektligji për infrastrukturës prej 1 trilion dollarësh do të miratohet këtë javë.

Por në fjalën e saj ajo tha se nuk mund ta paraqesë atë për votim të hënën, siç kishte premtuar më parë.

Në një intervistë për kanalin ABC, Pelosi tha se vlera përfundimtare e një prej projekligjeve më të mëdhenj të Presidentit Joe Biden prej 3.5 trilionë dollarësh që përfshin shpenzime sociale mund të jetë më e vogël.

Më lejoni të them vetëm se do ta miratojmë projektligjin këtë javë,” tha zonja Pelosi, duke iu referuar kështu një pakete më të vogël që do të ndihmojë në financimin e rrugëve, urave, aeroporteve, shkollave dhe projekteve të tjera të ndërtimit. Senati e miratoi atë projekligj me mbështetje dypartiake më 10 gusht.

Por ajo tha se paketa mund të mos paraqitej për votim të hënën, i cili ishte afati kohor që ajo u tha gazetarëve të premten, shkruan VOA.

Demokratët nuk kanë arritur të arrijnë konsensus për dy projekligjet që janë të rëndësishme për suksesin e axhendës ekonomike të Presidentit Biden. Demokratët e moderuar janë në kundërshtim me anëtarët më progresistë për vlerën e projektligjit prej 3.5 trilionë dollarësh.

Pas