Kryesore

PD:Qeveria emëron kandidatin e partisë të Doshit kryeinspektor për Veriun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 17/06/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka denoncuar këtë të enjte emërimin e kandidatit për deputet të PSD-së së Tom Doshit në krye të Inspektoratit të Ndërtimit për Veriun.

Në një dalje për mediat, Enkelejd Alibeaj, tha se ky emërim zyrtarizon aleancën e masakrës zgjedhore Rama-Doshi.

Më tej ai thotë se “ushtari” i Tom Doshit ka akoma në prokurori një dosje të paverifikuar për të shkuarën e tij kriminale, por kjo nuk e ka penguar qeverinë ta emërojë atë në një detyrë të rëndësishme.

“Serdar Hoxha, kandidati për deputet i PSD-së së Tom Doshit u emërua kryeinspektor për Veriun në Inspektoriatin e Ndërtimit, një funksion në varësi të qeverisë së drejtuar nga Edi Rama. Ushtari i Tom Doshit ka akoma në prokurori një dosje të paverifikuar për të shkuarën e tij kriminale, por kjo nuk e ka penguar qeverinë ta emërojë atë në një detyrë të rëndësishme.
Me emërimin e sotëm, Edi Rama ka konfirmuar zyrtarisht koalicionin me personin që SHBA e shpallën non grata për shkak të së kaluarës së tij kriminale, dhunimin e të drejtave të njeriut dhe përfshirjen në korrupsion”, tha Alibeaj.

Po ashtu Alibeaj, rikujtoi deklaratën e kryeministrit Rama para zgjedhjeve se nuk do të qeveriste me Tom Doshin, dhe shprehet se kjo ishte pjesë e lojës së Ramës për të mashtruar publikun dhe partnerët.

“Mediat mund t’i kujtojnë shqiptarëve deklaratën e Edi Ramës para zgjedhjeve se nuk do të qeveriste me Tom Doshin. Sot të gjithë e kanë të qartë se kjo ishte pjesë e lojës së pistë të Edi Ramës për të mashtruar publikun dhe partnerët. Aleanca e tyre nuk është ndalur asnjëherë. Tom Doshi ka përfituar miliona euro nga qeveria e Edi Ramës, për t’i përdorur ato për blerjen e votave në masakrën e zgjedhjeve të 25 Prillit. 3 mandatet e blera janë mandate në shërbim të Edi Ramës, janë garanci për të vazhduar ndarjen e pushtetit të vjedhur dhe për të thelluar më shumë zhvatjen e shqiptarëve.Qytetarët janë të ndërgjegjshëm se Edi Rama dhe Tom Doshi janë një.
Partia Socialdemokrate është vetëm një zgjatim i Edi Ramës për të mbajtur të paprekur aleancën me Tom Doshin, si dhe kopertura e paktit kriminal Rama-Doshi për masakrën zgjedhore të 25 Prillit. Emërimi i njerezve të Tom Doshit në qeverisjen e vendit është një nga treguesit se nën drejtimin e Edi Ramës, interesat e shqiptarëve mbeten të pambrojtura! ”, tha ai./Opinion.al

 

Pas