Aktualitet

PD: Rama-Beqaj, pushojnë nga puna, në kundërshtim me ligjin (Dokument)Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:03 - 30/04/16 |
b.f

Deputetja e PD, Albana Vokshi në një deklaratë për mediat ka akuzuar kryeministrin Rama dhe ministrin Beqaj se e kanë kthyer sektorin e shëndetësisë në armiqësi të plotë me qytetarët e vendit.

“Si arriti Edi Rama ta bëjë këtë? Edi Rama kësaj ia arriti me korrupsionin skandaloz të konçesioneve dhe tenderave që i morën miqtë e tij. Me krizën e madhe të mungesës së medikamenteve e pajisjeve bazë, me largimet masive, arbitrare dhe të paligjshme nga puna”, ka deklaruar Vokshi.

Ajo ka theksuar se, “spastrimet me motiv politik në të gjitha spitalet rajonale dhe bashkiake të vendit koordinohen nga Ilir Beqaj”, i mirënjohur, sipas saj, “si kampioni i korrupsionit në qeverinë Rama”.

“Vala e re e shkarkimeve në disa raste vjen për herë të dytë, siç po ndodh në spitalin e Fierit. Një jetë në shërbim, statusi social, eksperienca dhe performanca nuk kanë asnjë vlerë. Njerëzit hidhen në rrugë, hapen vende për militantët e partisë”, ka thënë Vokshi.

Sipas saj, “historia shokuese në spitalin rajonal të Gjirokastrës, ku infermierë dhe sanitarë pushoheshin me letër me vrimë, po përsëritet në të gjithë vendin edhe pas denoncimeve në media”.

“Ndërkohë që hidhen në rrugë nëna dhe kyefamiljare që mbajnë fëmijët me pagën e tyre, Beqaj mban militantët e punësuar rishtazi, pa arsim përkatës, pa eksperiencë e që paguhen edhe me të ardhurat dytësore të spitaleve”, ka vijuar Vokshi.

Më tej deputetja e PD ka përmendur disa të dhëna statistikore, sipas të cilave: Në Kukës janë pushuar 32 punonjëse dhe janë punësuar 20 militante, në Shkodër 89 sanitare dhe personeli mbështetës në spitale me status kritik social, në Fier 20 punonjës, në Kukës 32, në Tropojë 30, në Vlorë 20, në Elbasan 80.

“Partia Demokratike i bën thirrje KLSH-së, prokurorisë, Avokatit të Popullit, institucioneve ndërkombëtare të hetojnë largimet dhe punësimet e paligjshme në spitalet rajonale dhe ato bashkiake”, ka shtuar Vokshi.

dok 4dok 3dok 2dok 1

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas