Kryesore

PD nis votimin e kandidatëve nga anëtarësia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:14 - 24/09/20 |
Opi Nion

Partia Demokratike vijon përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme. Mësohet se anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre.

Referuar statutit të PD, me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që përmbushin të gjithë elementët e nevojshëm për përfaqësim politik , në nivel qendor apo lokal dhe që kalojnë fazën e dytë i nënshtrohen dhe konsultimit të anëtarësisë.

Dega Kukës, Qarku Kukës:

 1. ADMIR SINAMATI
 2. ARBEN CEJKU
 3. BASHKIM SHEHU
 4. IBRAHIM BRUKA
 5. SAHIT PRIZRENI
 6. VJOLLCA VATA

 Dega Tropojë, Qarku Kukës:

 1. BESNIK DUSHAJ
 2. FERIDE RRAHMANI
 3. ISUF ÇELA
 4. LUSH SUSAJ
 5. MIMOZA HAJDARMATAJ
 6. XHEM NEZAJ

Dega Has, Qarku Kukës:

 1. AVENIR PEKA
 2. DEMUSH KASTRATI
 3. ELEZ MACI
 4. ISMET JAKU
 5. ZENEL KASTRATI

Pas përfundimit të procesit të konsultimit me anëtarësinë, kandidatët që konfirmohen nga antarësia, i nënshtrohen vlerësimit të Komisionit në fazën e tretë, ku secili anëtar voton bazuar kryesisht në vlerësimin e performancës politike të kandidatit dhe mundësinë e maksimalizimit të votës.

Pas këtij vlerësimi, rreth 300 kandidatë që do të kalojnë edhe fazën e tretë, lista i dorëzohet për vendimmarje finale Kryesisë së Partisë Demokratike.

Pas