Kryesore

PD i përgjigjet Ramës për “oligakët”: Iu dhe 300 milionë euro për kokë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:47 - 02/10/20 |
Al Do

Partia Demokratike i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit Rama, se gjatë qeverisjes së tij më të pasurit e vendit kanë paguar disa herë më shumë taksa se gjatë 8 viteve kur Partia Demokratike ishte në pushtet.

Kreu i qeverisë deklaroi në një status në Facebook se akuzat e opozitës se qeveria mbështet “oligarkët” janë të pavërteta dhe shtoi se 100 më të pasurit kanë paguar 458% më shumë taksa në 5 vitet e fundit, se sa në 8 vitet bashkë të qeverisjes së PD.

LEXO EDHE: Rama: 100 më të pasurit kanë paguar 458% më shumë taksa në 5 vitet e fundit

Por këshilltari për ekonominë në PD, Dorjan Teliti i është kundërpërgjigjur këtyre fakteve duke thënë se në 7 vite Edi Rama ka dhënë 3 miliardë euro për 10 oligarkë.

Në 7 vite Edi Rama ka dhënë 3 miliardë euro për 10 oligarkë. Mesatarisht 300 milionë euro për kokë. Këto janë faktet. Paratë që duhet të shkojnë te shëndetësia, të papunët, pensionistët dhe biznesi në krize, Edi Rama vazhdon ti ndajë me oligarkët dhe mafien e inceneratoreve. Prandaj Shqipëria është në krizë. Zgjidhja: largimi i tij dhe kthimi i parave të taksapaguesve te njerëzit në nevojë dhe biznesi” deklaron Teliti./ Opinion.al

Pas