Sport

Pasaportat diplomatike, Lila: Rama na i dha Cakaj na i hoqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:06 - 10/09/19 |
Al Do

Futbollisti Andi Lila ka denoncuar heqjen e pasaportave diplomatike për lojtarët e kombëtares që ishin pjesë e ekipit që luajti në Kampionatin Europian të vitit 2016.

Pasaportat iu dhanë futbollistëve me motivacionin për arritje historike dhe promovimi që I bënë vendit. Megjithatë ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj, ka marrë vendimin për heqjen e tyre.

“Sot, ministri i ri që vjen, pas tre vitesh, na hoqi pasaportat diplomatike. Kjo është një dekorim-zhdekorim. Kryeministri Rama na dekoroi, vjen një djalë i ri nga Kosova dhe na zhdekoron, e s’na thotë asgjë”, u shpreh Lila.

Disa muaj më parë ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj bllokoi 350 pasaporta diplomatike dhe tha se ato do të jenë të pavlefshme deri në hartimin e një ligji të ri

Numri dy i LSI, Petrit Vasili e konsideroi turp dhe marrëzi heqjen e pasaportave diplomatike. /Opinion.al

Pas