-Teknologji

Pas një mungesë 50-vjeçare,NASA me raketën gjigande pritet të kthejë njeriun në HënëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 29/08/22 |
Opi Nion

Agjencia Amerikane e Hapësirës po numëron mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante të quajtur SLS. në Hënë.

Kjo raketë, është më e fuqishmja e zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, që synon të kthejë njerëzit në Hënë pas 50 vitesh.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale të hënën.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës përpara se të zbresë në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh. Kapsula me emrin “Orajon” nuk do të ketë ekuipazh gjatë këtij misioni.

Qëllimi i misionit “Artemis 1” është të testojë raketën e re “SLS” dhe të bëjë të gjitha përgatitjet për misionet e ardhshme.

“Gjithçka që po bëjmë me këtë fluturim është se ne po shikojmë përmes lenteve se çfarë mund të vërtetojmë dhe çfarë mund të demonstrojmë që do të zvogëlojë rrezikun për misionin e ekuipazhit Artemis II,” shpjegoi astronauti i Nasa-s Randy Bresnik.

Astronautët do të ngjiten në bord në një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

Pas