Bota

Pas 27 vitesh, Trump i pari president që humb mandatin e dytë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:19 - 08/11/20 |
Opi Nion

Donald Trump është presidenti i parë pas 27 vitesh, që nuk arrin të marrë një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

Në fakt, në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nuk janë të shumtë presidentët që e kanë humbur mandatin e tyre të dytë.

Prej viteve 1700, USA Today, liston presidentët të cilët nuk arritën të rizgjidhen.

Nga John Adams, tek George H.W.Bush dhe tashmë Donald Trump, kanë qenë 10 presidentë në historinë e Amerikës të cilët nuk kanë arritur të fitojnë mandatin e dyte edhe pse kanë garuar për të./Opinion.al

Pas