Aktualitet

Parkimi i makinave, ja rrugët dhe tarifat që qytetarët duhet të paguajnë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:51 - 07/11/15 |
root

Do të jenë 71 rrugë në Tiranë ku qytetarët do të duhet të paguajnë për të parkuar makinën. Bashkia e Tiranës ka hartuar një projektvendim, ku parkimi në rrugët kryeqytetit dhe në sheshe do të jetë me pagesë.

Tarifat variojnë nga 20 lekë deri në 100 lekë ora. Në rrugët kryesore për të parkuar makinën duhet të paguani 100 lekë ora. Parkimi me pagesë do të jetë nga ora 7:30 deri në orën 20:00 të mbrëmjes.

Sipas një vendimi që “shqiptarja.com” ka siguar, Bashkia e Tiranës ka parashikuar që rreth 60% e parkimit të jetë me pagesë ndërsa 40% do të jetë pa lekë, ku do të shfrytëzohet nga banorët autoktonë, invalidët dhe pjesa tjetër e qytetarëve.

Parkimi me pagesë do të jetë duke filluar nga dita e hënë në të premten, ndërsa në rastet kur do të ketë aktivitete sociale apo ekonomike, me pagesë do të jetë edhe fundjava.

Çështja e parkimit me pagesë në kryeqytet është diskutuar rreth një vit më parë, por më pas u la në heshtje.

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

  1. Ja rruget !!!! Ku jane rruget , ska asnje emer te perdor ne artikull , njelloj si balkanweb dhe ju , info =0 , shume keq.
    Si do dallohen makinat autoktone ???

Pas