-Kulturë

Paris,1946/ Ekspozita e Gjon Milit, nën kujdesin e Inteligjencës Amerikane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:27 - 02/10/20 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Tetor 2020

“Les Lettres françaises” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1946, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me ekspozitën e Gjon Milit (fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore) në Paris, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

“Gjon Mili, i konsideruar si një nga fotografët më të mirë amerikanë në Shtetet e Bashkuara, po ekspozon fotografitë e tij të fundit në “Galerie du Bas” deri më 10 tetor, nën kujdesin e Zyrës së Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara.

Gjon Mili, pjesëtar i redaksisë së revistave amerikane “Life” dhe “Time”, aktualisht është në Paris si fotograf zyrtar i Konferencës së “21-ve”.”

Nga Aurenc Bebja, Francë, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania,: https://www.darsiani.com/la-gazette/les-lettres-francaises-1946-ekspozita-e-gjon-milit-ne-paris-nen-kujdesin-e-zyres-se-inteligjences-se-shteteve-te-bashkuara-te-amerikes/

Pas