Bota

Parashikues i fitoreve të presidentëve nga 1984, profesori: Trump humbet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 10/08/20 |
Opi Nion

Profesori i historisë Allan Lichtman zakonisht ka qenë i saktë.

Ai ka parashikuar fituesin e çdo gare presidenciale që nga rizgjedhja e Ronald Reagan në vitin 1984 duke përdorur sistemin e tij prej 13 pikash kyçe. (Vlen të thuhet se në vitin 2000, Lichtman parashikoi fitoren e Al Gore. Edhe ose Gore fitoi në votën popullore, ai e humbi presidencën  ndaj George W. Bush pas vendimit të Gjykatës për të ndalur rinumërimin e votave në Florida.) Ai parashikoi edhe fitoren e parë të Trump. Tashmë me sistemin e tij prej 13 pikash, Lichtman është gati për 2020.

Në një intervistë për CNN ai tha: “Pikat kyçe parashikojnë që Donald Trump do ta humbasë  Shtëpinë e Bardhë këtë vit.”

Sistemi i profesorit të historisë bazohet në 13 pika që përfshijnë faktorë të tillë si ekonomia, mbajtja e postit,  shqetësimi social, skandalet si dhe karizma personale e kandidatit.

“Sekreti është të fokusohesh në panoramën e përgjithshme të fuqisë së postit dhe performancës. Dhe të mos i japësh rëndësi sondazheve , ekspertëve dhe ulje-gritjeve të fushatës së përditshme. Ky është matësi kyç,” shpjegoi Lichtman./Opinion.al

Pas