Aktualitet

Para largimit nga Shqipëria, Glover takim me Zgurin në KQZ


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 11/07/19 |
Al Do

Përpara se të largohet nga Shqipëria, Audrey Glover ka vendosur që takimin  e fundit ta mbajë me kryetarin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Klement Zguri.

Gjatë këtyre ditëve përfaqësuesja e misionit të ODHIR ka kryer takime me përfaqësues të partive politike brenda dhe jashtë parlamentit. Para dy ditësh ajo takoi në selinë blu kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha ndërsa dje zhvilloi një takim me kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi.

Në takimin me kreun e KQZ, Glover i ka paraqitur disa problematika të procesit të 30 qershorit. Megjithatë raporti përfundimtar i OSBE/ODHIR do të dalë pas dy muajsh siç paralajmëroi edhe vetë ajo në konferencën për mediat në datën 1 korrik.

Megjithatë ajo që ra në sy në raportin paraprak të ODHIR, ishte se ata theksonin mungesën e alternativës në procesin e 30 qershorit dhe gjithashtu rëndësinë e Gjykatës Kushtetuese për të legjitimuar procesin. /Opinion.al

Pas