Bota

Pamjet e reja të stërvitjes vjetore bërthamore të NATO-sBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 04/11/22 |
Opi Nion

NATO ka publikuar pamjet e stërvitjes së saj të fundit bërthamore mbi Evropën veriperëndimore.

Operacioni përfshiu rreth 60 avionë, duke përfshirë avionë luftarakë dhe aeroplanë vëzhgimi dhe furnizimi me karburant, raporton Sky news.

Në një video, NATO tha se ishte një “aktivitet stërvitor rutinë, i përsëritur dhe nuk është i lidhur me ndonjë ngjarje aktuale botërore”.

Shumica e stërvitjeve u mbajtën të paktën 1,000 km nga kufijtë e Rusisë, mbi Belgjikë, Detin e Veriut dhe Mbretërinë e Bashkuar.

NATO tha se qëllimi ishte “ruajtja e paqes, pengimi i agresionit dhe parandalimi i ngjarjeve”.

Pas