Bota

Pamje dramatike, avioni amerikan i mbushur me afganë që largohen nga vendi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:18 - 17/08/21 |
Opi Nion

Kaosi ka përfshirë Kabulin pasi presidenti i Afganistanit u largua nga vendi gjatë fundjavës ndërsa talebanët morën kontrollin e pallatit presidencial.

Teksa duket se kriza në Afganistan po intensifikohet, imazhet e publikuara nga Kabuli në mediat e huaja tregojnë pamje të trishta të afganëve në aeroport teksa përpiqen të largohen.

Në një foto që po bën xhiron e rrjetin shfaqet një moment i evakuimit të qindra afganëve përmes një avioni ushtarak amerikan.

Pentagoni tha se 6,000 trupa amerikane së shpejti do të jenë në kryeqytetin e vendit ndërsa do të evakuohen diplomatët dhe civilët nga Kabuli. Pavarësisht kritikave, administrata Biden po qëndron në vendimin e saj për të tërhequr trupat nga vendi deri më 31 gusht, duke i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës./Opinion.al

Pas