Sport

Pagat dhe shpërblimet e futbollistëve nuk do tatohen deri në dhjetor 2022


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 28/08/20 |
Opi Nion

Ka hyrë në fuqi ligji i cili përjashton nga 1 janari 2021 deri më 31 dhjetor 2022 nga tatimi mbi të ardhurat personale pagat dhe shpërblimet e sportistëve.

Përfitues të masës lehtësuese do të jenë të gjithë sportistët, të cilët kanë kontrata të rregullta me klubet sportive dhe që njihen nga federatat përkatëse sportive.

Kjo lehtësi fiskale u mor nga qeveria në kuadër të situatës të krijuar nga pandemia e Covid-19, ku për 3 muaj në vend, mbajtja e ndeshjeve sportive ishte e ndaluar.

Pas