Life Style

Ora e Hitlerit shitet për 1.1 milion dollarë në SHBABëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:34 - 30/07/22 |
Opi Nion

Një orë që thuhet se i përkiste liderit nazist Adolf Hitlerit është shitur për 1.1 milion dollarë në një ankand në SHBA.

Ora Huber, e cila i është shitur një ofertuesi anonim dhe ka inicialet AH të gdhendura në të.

Udhëheqësit hebrenj e dënuan ankandin përpara shitjes në Alexander Historical Auctions në Maryland.

Megjithatë, shtëpia e ankandeve, e cila ka shitur relikeve naziste në të kaluarën, u tha mediave gjermane se qëllimi i saj ishte ruajtja e historisë.

Adolf Hitleri udhëhoqi Gjermaninë naziste midis 1933 dhe 1945, duke orkestruar vrasjen sistematike të rreth 11 milionë njerëzve, gjashtë milionë prej të cilëve u vranë sepse ishin hebrenj.

Katalogu i produkteve për orën thotë se mund t’i ishte dhënë si dhuratë ditëlindjeje liderit fashist në vitin 1933, vitin kur ai u bë kancelar i Gjermanisë.

Një vlerësim nga shtëpia e ankandit thotë se ora u mor si një suvenir kur rreth 30 ushtarë francezë sulmuan Berghof, vendstrehimi malor i Hitlerit në maj 1945.

Artikuj të tjerë në ankand përfshinin një fustan që i përkiste gruas së Hitlerit, Eva Braun, foto me autograf të zyrtarëve nazistë dhe një pëlhurë e verdhë Ylli i Davidit të shtypur me fjalën “Jude”, që është gjermanisht për hebre. Gjatë holokaustit, nazistët i detyruan hebrenjtë të mbanin identifikuesit e verdhë si shirita ose distinktivë, me qëllim që t’i izolonin dhe ngacmonin.

Një letër e hapur e nënshkruar nga 34 liderë hebrenj e përshkroi shitjen si “të neveritshme” dhe bënte thirrje që sendet naziste të tërhiqeshin nga ankandi.

 

Pas