Kryesore

Opozita Parlamentare heq dorë nga pragu zgjedhor 5%, propozimi i ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 13/07/20 |
Opi Nion

Këshilli i Legjislacionit dhe Komisioni i Ligjeve është mbledhur sot për të miratuar nen për nen ndryshimet në Kushtetutë që ndalojnë koalicionet dhe hapin listat.

Ndërkohë, Grupi demokrat i opozitës parlamentare ka dalë me një propozim të ri sa i përket Reformës Zgjedhore duke kërkuar ulje të pragut zgjedhor.

Korab Lita, Myslim Murrizi dhe Rudina Hajdari kanë kërkuar një ulje të pragut zgjedhor në 2%. Lita ka arsyetuar se një prag 5% bashkë me ndalim koalicionesh thellon hendekun e partive me votuesit.

Propozimi i Litës u mbështet më pas nga kolegët Myslim Murrizi dhe Rudina Hajdari.

KORAB LITA:Pragu 5% dhe ndalimi i koalicioneve ngushtojnë hendekun. Pragu 2% e plotëson më së miri nevojën e shfaqur. Propozoj që në pikën 2 të nenit të parë, të bëhet jo më pak se 5% të votave të vlefshme por 2% të votave të vlefshme.

MYSLIM MURRIZI: Edhe unë mbështes propozimin e relatorit në emër të opozitës. Që paragrafi 2 i nenit, të ndryshojë pragu. Në propozimin fillestar ka qenë 5%. Por në ndonjë mbledhje tjetër të merret parasysh që të ndryshohet nga 5% në 2%.

RUDINA HAJDARI: Propozimi i pragut zgjedhor 5% nuk ka ardhur nga grupi demokrat, ka ardhur nga deputetë të tjerë. Ulja e pragut do ishte më e drejtë dhe do të krijonte konkurrueshmëri./ Opinion.al

Pas