Emisionet

“Opinion”/ Rrëfimi i rrallë i Fatos Nanos!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 05/02/21 |
Semiljana Azizi

Fatos Nano ka qenë i ftuar mbrëmjen e së enjtes  (05.02.2021)  në emisionin “Opinion” në rubrikën “Rrëfimi i rrallë i…”

Njëri prej 2 protagonistëve kryesor të fillimeve të pluralizmit, gjithashtu edhe njëri nga protagonistët kryesor  të të gjithë 15-vjeçarit të parë të ndryshimeve. Edhe sot ai mbetet një nga njerëzit me rëndësi në politikë në vend, por edhe me një bilancë që ka lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë.

4 herë Kryeministër, Kryetar i Partisë Socialiste thuajse për 15 vjet, njëkohësisht një nga politikanët më me ndikim që Shqipëria sëbashku me Sali Berishën.

Rrëfimi ka nisur që në mes të viteve 80’, ku fillon të krijohet si personalitet, në vitet e fundit të komunizmit dhe më pas në ndryshimet e viteve 90’-91’ ku u zgjodh kryetar i Partisë Socialiste dhe Kryeministër e deri në vitin 2005 kur u largua duke dhënë dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve të 3 korrikut të atij viti.

Rrëfimi i Fatos Nanos nuk është një rrëfim vetëm i karrierës së tij por edhe një reflektim i 30 viteve të kaluara./Opinion.al

Pas