-U tha në Opinion

“Opinion” në Vlorë/ Brenda godinës së bankës së parë shqiptare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:54 - 18/11/20 |
Al Do

Emisioni “Opinion” është ndalur këtë të mërkurë në qytetin e Vlorës.

Një nga pikat më interesante të qytetit është godina e Bankës së parë private me kapital tërësisht privat është krijuar në vitin 1850. Banka është krijuar nga familja Bezhani.

Erinald Bezhani, anëtar i familjes Bezhani, i tregoi gazetarit Blendi Fevziu edhe kasafortën origjinale të kësaj banke që përdorej në vitin 1850. Kjo kasafortë është gjetur e groposur nën dhe kohët e fundit.

Pas