-U tha në Opinion

“Opinion”/ Kush e përcakton fitoren e zgjedhjeve?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 08/01/21 |
Semiljana Azizi

Është diskutuar të enjten (07.01.2021) në emisionin “Opinion” me gazetarin Blendi Fevziu, për  zgjedhjet e ardhshme të 25 prillit.

Tema është trajtuar në 3 drejtime kryesore por që bashkohet në një pikë: Kush do të ketë rëndësinë më të madhe në zgjedhje dhe faktorët që pritet të ndikojnë.

Ndërkaq sa u përket 3 drejtimeve që janë prekur gjatë bisedës , ato janë:

  • Çfarë roli do të kenë forcat e reja politike?
  • Ku do të jetë beteja më e fortë dhe qarqet që priten të ndryshojnë?
  • Vendimi i opozitës për të dal me një listë apo me dy lista në zgjedhje?

Këto tema janë diskutuar në pjesën e parë dhe në pjesën e dytë me 5 të ftuar në studio dhe 2 lidhje live.

Të ftuar në studio:

  1. Prelant Ndreca
  2. Robert Rakipllari
  3. Iris Luarasi
  4. Ylli Manjani
  5. Artan Hoxha

Në lidhje live:

  1. Jozefina Topalli
  2. Endri Shabani

Ndërkaq, në një tjetër lidhje live, ka qenë Keida Kostreci nga Uashington, për situatën e SHBA-ve nga protesta ku mbetën 5 të vrarë dhe dhjetra të plagosur e të arrestuar.

Në pjesën e tretë të emisionit, në historinë e së enjtes, është folur për fermën më të madhe në Shqipëri në zonën e Tërbufit në Lushnjë./Opinion.al

Pas