Emisionet

Opinion/ Europa, na e mbylli apo ja mbyllëm derën?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 23/10/19 |
el ida

Mbrëmjen e 22 tetorit në programin “Opinion” u diskutua lidhur me refuzimin për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Një panel i përzier nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut me Agim Neshon, Mesila Dodën, Artan Grubin, Alfred Pezën, Mira Gazhanin dhe Endri Shabanin dhanë opinionet e tyre lidhur me refuzimin.

Ata u fokusuan tek disa çështje kyçe, nëse Jo-ja e Europës ishte dhe për perfomancën apo vetëm për zgjerimin, çfarë nënkupton Macron me reformim, sa do të zgjasë ai, a pengoi Shqipëria hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut, a nxit ky vendim zhgënjimin nga BE dhe a ndikon kjo që tek të dyja vendet të rritet ndikimi kinez, turk e rus dhe çfarë pritet të ndodhë.

Në pjesën e tretë u shfaq një intervistë me Mishkovskin, kreun e partisë opozitare VRMNO-DPMNE, i cili kërkon zgjedhje të parakohshme në Maqedoninë e Veriut. /Opinion.al

 

Pas