Emisionet

Opinion/ Dëshmitë e rralla të genocidit në Kosovë!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:46 - 30/11/21 |
Opi Nion

Është trajtuar të hënën (29 nëntor) në emisionin “Opinion” tema me titull “Dëshmitë e rralla të genocidit në Kosovë”.

“Opinion” është fokusuar në disa elementë të Luftës së Kosovës. Shtysa është marrë nga një ekspozitë në një nga katetet e nëndheshme të Biblotekës së qytetit të Prishtinës, ku ndodhen objektet e 1133  fëmijëve që kanë humbur jetën gjatë Luftës së Kosovës. Prindrit e tyre kanë arritur të sjellin disa pak objekte që iu kanë mbetur nga fëmijët e tyre.

Përmes materialeve të përgatitura mund të ndiqni historinë e familjes familja Jashari, ekspozitën, dëshminë e rrallë të Fadil Muçolli, që ka humbur katër fëmijë në 17 Prill të vitit 1999 bashkë me bashkëshorten, nënën dhe babain, katër motra dhe familjen e vëllait, po ashtu dhe historinë e familjes Klinaku, që më 22 Shtatorin e vitit 1998, humbi vajzën 6 muajshe.

Gjithashtu në “Opinion” është diskutuar për vrasjen e ish-kryetarit të Komunës së  Velipojës, Pashko Ujka me të ftuar në studio: Spartak Kokën dhe në lidhje direkte gazetaren: Emi Kalaja

Për më tepër ndiqni emisionin:

Pas