Emisionet

Opinion/ Çfarë po ndodh me Butrintin?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:20 - 12/05/22 |
Opi Nion

Është diskutuar të mërkurën (11 Maj 2022) në emisionin “Opinion” për temën: “Çfarë po ndodh me Butrintin?”

“Opinion” është fokusuar te çështja e Butrintit, një nga parqet Kombëtare më të rëndësishëm në vendin tonë i cili është kthyer në qendër të vëmendjes të debateve politike në Kuvendin e Shqipërisë por edhe midis specialistëve për faktin se si do të kalojë administrimi i Butrintit nga ai tradicional që administrohej nga Ministria e Kulturës në një administrim të ri përmes një bordi miks i cili do të këtë përfaqësimin e shtetit shqiptar dhe të Fondit Shqiptaro Amerikan për Zhvillim.

Opinion ka diskutuar për tre pika: 1. A është administrimi me bord dhe me partner forma më e mirë e administrimit. 2. A do ndërtohet brenda zonës arkeologjike dhe brenda parkut të Butrintit. 3. A janë personat e duhur në bord, në një emision të ndërtuar me tre pjesë.

Të ftuar në studio për të folur për këtë temë:

Ina Zhupa

Auron Tare

Blendi Klosi

Lorenc Bejgo

Intervistë 11 minuta: Ministrja e Kulturës. Elva Margariti

Në pjesën e tretë të emisionit “Opinion”, një prej kontestuesit të projektit, por jo të konceptit të administrimit Neritan Ceka, arkeolog me karrierë të gjatë në Shqipëri do të japë shikimin e tij.

Ndiqni në videon më poshtë emisionin e plotë Opinion:

Pas