Te Fundit

Opinion/ Atentatet më të bujshme në historinë e ShqipërisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 10/02/22 |
Opi Nion

Është diskutuar të mërkurë  (9 shkurt) në emisionin “Opinion” për temën “Atentatet më të bujshme në historinë e Shqipërisë ”.

“Opinion” është fokusuar te tentativat për të ekzekutuar njerëz të rëndësishëm politikë të Shqipërisë, nga themelimi i shtetit shqiptar 1912 e në vijim.

Kush janë personat më të rëndësishëm të historisë të shtetit shqiptar që janë ekzekutuar në atentate ose që janë tentuar të vriten në atentate.

Duket se shënjestër e atentateve ka qenë ish-kryeministri, ish-presidenti dhe ish-mbreti, Ahmet Zogu, që ka dhe numrin më të lartë,  dy prej të cilave kanë qenë të drejtpërdrejta, njëri në parlament në vitin 1923 që e la të plagosur, ndërsa një tjetër në Vjenë në vitin 1930 që vrau adjutantin e tij por Ahmet Zogu shpëtoi.

Ndërkohë nuk i kanë shpëtuar atentateve personazhe të tjerë të rëndësishëm të Shqipërisë.

Gjithashtu emisioni “Opinion” ka trajtuar edhe vetëvrasjet atë të Mehmet Shehut dhe Nako Spiros.

Të ftuar në studio për ët diskutuar për këtë tëmë kanë qenë:

  1. Niko Kotherja
  2. Ferdinand Dervishi

 

Pas