Emisionet

Opinion-A do të “sulmojë” Irani Shqipërinë?/ Vrasje me snajper!


               Publikuar në : 10:30 - 10/01/20 |
Geljano Fataj

Mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion” me drejtues Blendi Fevziun u trajtuan temat lidhur me tensionet mes SHBA-së dhe Iranit si dhe faktit që lideri suprem i Iranit Ajatollahu Ali Khamenei përmendi Shqipërinë si ‘një vend i vogël djallëzor në Evropë që ka strehuar armiqtë të Iranit’.

Në pjesën e parë të emisionit u trajtua tema nëse Shqipëria duhet t’i druhet një rreziku që vjen nga Irani.

Të ftuar në studio për të trajtuar këtë temë në pjesën e parë të emisionit ishin gazetari Artan Hoxha gazetarja Klodiana Lala, gazetari Mentor Kikia, analisti Lorenc Vangjeli dhe gazetari Enton Abilekaj. Gjithashtu përmes një lidhje të drejtpërdrejtë nga Amani i Jordanisë ishte Drejtori i NDI për Lindjen e Mesme dhe Izraelin, Aranit Shehu.

Në pjesë e dytë të emisionit u trajtuan dy vrasjet dhe një plagosje të ndodhura gjatë javës së kaluar, të cilat rezultojnë të aspektit tipik mafioz.

Njëra prej tyre ajo e Rrëshenit ku mbeti i vdekur 47-vjeçari Kastriot Reçi, tjetra plagosja e Kryetarit të Bashkisë së Lushnjes Fatos Tushe, i cili u qëllua me një granadë brenda ambienteve të Bashkisë së Lushnjës nga një ish-shofer i Bashkisë  si dhe vrasja në Tropojë e Guxim Gjyriqit, e cila gjithashtu konsiderohet një vrasje misterioze.

Të ftuar për të folur rreth temës ishin gazetari Artan Hoxha gazetarja Klodiana Lala, gazetari Mentor Kikia, analisti Lorenc Vangjeli dhe gazetari Enton Abilekaj.

Në pjesën e tretë të emisionit ‘Opinion’  u transmetua një intervistë e ndërtuar si profil e Gjeneralit amerikan me tre yje Michael Barbero, i cili ndodhej në Tiranë në një forum sigurie dhënë për emisionin Opinion.

Pas