Bota

OKB: Mbi 100 milionë njerëz në botë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:01 - 16/06/22 |
Opi Nion

Lufta, dhuna, persekutimi dhe abuzimet e të drejtave të njeriut e kanë shtyrë botën të kalojë një “moment dramatik”. Sipas një raporti të ri nga agjencia e OKB-së për refugjatët, më shumë se 100 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, i cili e përshkruan këtë shifër si një rekord të lartë.

“Ose komuniteti ndërkombëtar mblidhet për të ndërmarrë veprime për të trajtuar këtë tragjedi njerëzore, për të zgjidhur konfliktet dhe për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme, ose kjo prirje e tmerrshme do të vazhdojë,” tha në një deklaratë Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi.

Agjencia e OKB-së së pari njoftoi shifrën rekord në maj. Në atë kohë, Grandi e përshkroi atë si “alarmante”. Ndërsa raporti i së enjtes shqyrton tendencat në më shumë detaje.

“Me miliona ukrainas të zhvendosur qw nga pushtimi rus, si dhe zhvendosje të mëtejshme këtë vit, veçanërisht në Burkina Faso dhe Myanmar, qw tani tejkalon 100 milionë njerëz,” thotë raporti.

“Kjo do të thotë se 1 në çdo 78 njerëz në tokë është detyruar të largohet, një moment historik dramatik që pakkush do ta kishte pritur një dekadë më parë.”

UNHCR thotë se shifra e fundit e zhvendosjes së detyruar përfshin 60.1 milionë persona të zhvendosur brenda vendit, 32.1 milionë refugjatë, 4.5 milionë azilkërkues dhe 4.4 milionë venezuelianë të zhvendosur jashtë vendit. Kjo shton një numër që është më i madh se popullsia e shumicës së vendeve.

David Miliband, president dhe CEO i Komitetit Ndërkombëtar të Shpëtimit, e përshkroi shifrën prej 100 milionësh si një “shenjë të tmerrshme” që tregon “dështim global”.

“Do të jetë preludi i numrave gjithnjë e më të lartë pa veprime urgjente,” paralajmëroi ai, duke bërë thirrje për rritjen e angazhimeve për rivendosjen e refugjatëve dhe rritjen e ndihmës humanitare në zonat e krizës.

Pas