Bota

 OKB: 2909 civilë të vrarë në Ukrainë, 52 fëmijë të paidentifikuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:15 - 27/03/22 |
Opi Nion

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut njoftoi sot (e diel) se të paktën 2,909 civilë janë vrarë që nga shpërthimi i luftës së Rusisë në Ukrainë.

Në veçanti, 1,119 civilë janë vrarë deri më tani në Ukrainë dhe 1,790 janë plagosur që kur Rusia pushtoi vendin. Rreth 15 vajza dhe 32 djem, si dhe 52 fëmijë të paidentifikuar, janë në mesin e të vdekurve, tha Kombet e Bashkuara në një deklaratë për periudhën nga fillimi i luftës më 24 shkurt deri në mesnatën e 26 marsit.

Numri aktual i viktimave pritet të jetë dukshëm më i lartë, sipas Kombeve të Bashkuara, pasi informacionet nga disa zona ku po zhvillohen luftime të ashpra po vijnë shumë vonë dhe disa informacione ende kanë nevojë për konfirmim.

Kjo ka të bëjë kryesisht me Mariupolin e rrethuar në Ukrainën jugore, si dhe Volnovakia në rajonin e Donetskut dhe Izium në rajonin e Kharkiv, Popasna dhe Rubiznie në rajonin e Luhansk dhe Trostanyets në rajonin Sumy, sipas Shteteve të Bashkuara.

Shumica e viktimave të civilëve u shkaktuan nga armë shpërthyese në shkallë të gjerë, duke përfshirë bombardimet e artilerisë së rëndë, raketat e shumta dhe sulmet raketore dhe ajrore, thanë Kombet e Bashkuara./Opinion.al

Pas