Bota

OBSH: Varianti Delta deri më tani është regjistruar në rreth 100 vende


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:41 - 04/07/21 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë me dije se deri më tani variant Delta i koronavirusit është regjistruar në rreth 100 vende dhe rajone.

Për herë të parë ky variant është shfaqur në Indi.

Sipas lajmit të rrjetit global televiziv të Kinës (CGTN), drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në një deklaratë paralajmëroi se varianti Delta transmetohet shumë më lehtë dhe i njëjti është përhapur në të paktën 98 vende.

Ai shtoi se varianti Delta po përhapet me shpejtësi në vendet me normë të ulët dhe të lartë të vaksinimit. Ghebreyesus tha se varianti Delta është i “rrezikshëm” dhe se vazhdon të zhvillohet dhe të pësojë mutacion./Opinion.al

Pas