Bota

OBSH miraton vaksinën indiane “Covovax” kundër koronavirusit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 17/12/21 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar përdorimin e vaksinës indiane ‘Covovax’ kundër koronavirusit.

“Kjo vaksinë është prodhuar nga Instituti i Indisë me licencë nga Novavax dhe është pjesë e portofolit të Covax (Sistemi Ndërkombëtar i Shpërndarjes së Vaksinave Covid), i cili do të rrisë përpjekjet për të vaksinuar më shumë njerëz me të ardhura të ulëta”, nënvizoi OBSH.

Mjekja Mariangela Siamou, përgjegjëse e OBSH për akses në barna,  deklaroi se vaksinat mbeten një nga metodat më efektive të mbrojtjes kundër formave të rënda të koronavirusit, pavarësisht shfaqjes së varianteve të reja.

“Vaksinat mbeten një nga metodat më efektive të mbrojtjes kundër formave të rënda dhe vdekjeve të shkaktuara nga SARS-COV-2, pavarësisht shfaqjes së varianteve të reja”, tha Dr. Mariangela Simaou, përgjegjëse e OBSH-së.

“Ky miratim pritet të lehtësojë aksesin në vaksina për vendet e varfra, 41 prej të cilave ende nuk janë në gjendje të vaksinojnë 10% të popullsisë së tyre, ndërsa 98% e vendeve nuk kanë arritur ende 40%,” tha OBSH.

Miratimi i kësaj vaksine pritet të lehtësojë aksesin në vaksina për vendet e varfra, 41 prej të cilave ende nuk janë në gjendje të vaksinojnë 10% të popullsisë së tyre, ndërsa 98% e vendeve nuk kanë arritur ende 40%”, tha ajo.

OBSH ka synuar vaksinimin e 40% të popullsisë së të gjitha vendeve deri në fund të vitit.

Kjo vaksinë kërkon dy doza dhe mund të ruhet në temperatura nga 2 deri në 8 gradë edhe në frigoriferët komercialë.

Pas