Aktualitet

Nxënësit e Preshevës, protestë për libra në gjuhën shqipe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:04 - 26/11/15 |
b.f

Studentet e nxenesit shqiptarë ne Preshevë kane zgjedhur nje proteste paqesore, per te kerkuar literature ne Gjuhen Shqipe.

Te rinjte, qe protestuan te merkuren ne qytetin e Bujanocit, kerkuan qe t’iu ktheheshin librat e bllokuar ne doganat e Serbise, te cilat jane donacion per ta nga Kosova, e per te cilat Beogradi pretendon se kane permbajtje problematike.
Nxenesit e studentet shqiptarë te Presheves, kane mungese te teksteve shkollore. Ata kane provuar ta zhvillojne procesin mesimor, pa libra per lendet perkatese, duke aplikuar metoden e shenimeve qe i marrin nga mesimdhenesit.
Nxenesit kerkojne te drejten e tyre, si etni shqiptare ne Preshevë, te mesojne dhe edukohen me lib ra ne gjuhen ametare, sic ndodh sipas ture me komunitetin serb, te cilet mesojne me tekste te ne gjuhen serbe.
Nxenesit , oranizatore te kesaj proteste, deklaruan per mediat, se mos lejimi I librave shqip, eshte prove  emungeses se vullnetit te Serbise, per te zgjidhur problemet e komuniteti shqiprar ne kete vend.
Qeveria e Serbisë për herë të dytë ka ndaluar librat nga Kosova, të cilët i konsideron ilegalë në sistemin arsimor serb. / ABC News

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas