Bota

Nusja qëllohet me plumb në kokë ditën e dasmës, vdes 24-vjeçarja



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 20/07/22 |
Opi Nion

Një nuse iraniane vdiq tragjikisht në ditën e dasmës së saj pasi u godit nga një plumb qorr gjatë të shtënave me armë.

Mahvash Leghaei, 24 vjeçe, sapo kishte lidhur martesën kur një i ftuar vendosi të qëllonte me armë gjatë ceremonisë, ashtu siç e ka zakoni në Iran.

Fatkeqësisht, shfaqja festive me armë zjarri, ku i ftuari përdori një pushkë gjuetie pa leje, rezultoi në mënyrë të tmerrshme.

24-vjeçarja ndërroi jetë teksa plumbi i përshkoi kafkën dhe plagosi dy të ftuar të tjerë pasi doli nga ana tjetër. E reja po martohej në Firuzabad, Iran dhe arma mendohet të jetë shkrepur nga kushëriri i dhëndrit.

36-vjeçari u largua nga vendngjarja duke marrë dhe pushkën me vete, por u arrestua më vonë.

“Autoritetet zbuluan se dikush kishte qëlluar me një armë gjuetie siç është traditë e vendasve nomadë. Fatkeqësisht, për shkak të turmës dhe humbjes së kontrollit të armës nga personi, ai qëlloi tre njerëz, duke plagosur dy dhe vrarë nusen”,-tha një zëdhënës i policisë./Opinion.al

Pas