Bota

Numri i të vdekurve në Rusi është i barabartë me atë të konfliktit afganBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:42 - 23/05/22 |
Opi Nion

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se në tre muajt e parë të luftës, Rusia ka të ngjarë të ketë pësuar një numër të ngjashëm vdekjesh me atë të parë nga Bashkimi Sovjetik gjatë luftës nëntëvjeçare në Afganistan.

Shkalla e lartë e viktimave – e parë në ofensivën e Donbasit – mund të shpjegohet me një kombinim të taktikave të dobëta të nivelit të ulët, mbulimit të kufizuar ajror, mungesës së fleksibilitetit dhe “një qasje komanduese e cila është e përgatitur për të përforcuar dështimin”.

Ministria britanike e Mbrojtjes parashikon se ato viktima, ndërsa ato vazhdojnë të rriten, do të bëhen më të dukshme për publikun rus dhe “pakënaqësia publike me luftën dhe gatishmëria për ta shprehur atë mund të rritet”.

Është një referencë e theksuar. Bashkimi Sovjetik humbi të paktën 15,000 ushtarë në konfliktin afgan duke u përpjekur të mbështeste një qeveri komuniste. Lufta u bë një ngërç i përgjakshëm dhe shihet si një faktor në rënien e Bashkimit Sovjetik.

Pas