Aktualitet

Numërimet e votave drejt fundit, si ndahen me mandate PS-PD-LSI


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:09 - 27/04/21 |
Opi Nion

Vijon numërimi i votave në qendrat e numërimit në të gjithë vendin, pas zgjedhjeve të zhvilluara të dielën në vendin tonë, ku shqiptarët kanë votuar për qeverinë e tyre të 4 viteve të ardhshme.

Nga përditësimi i fundit i orës 07:51, KQZ bënë me dije se janë numëruar 4678 kuti votimi nga 5199 qendra që janë gjithsej.

Nga të dhënat e përpiluara duket se PS vijon të kryesoj garën për zgjedhjet e 25 prillit. Deri më tani ka gjithsej 674880 vota apo e shprehur ndryshe 48.64 %. Ndërkohë që pas PS vijon të jetë PD me 546460 vota apo 39.38 %%.

LSI, e cila nuk ka patur një rezultat të lartë në këto zgjedhje ka arritur të mbledhë
95836 vota apo 6.91 %.

Nga ana tjetër edhe PSD ka arritur të grumbullojë 30987 në këto zgjedhje. Nëse këto rezultate i përkthejmë në mandate, PS merr 72, PD 59, LSI 6 mandate dhe PSD 3./Opinion.al

Pas