-Teknologji

Nuk rreshtin problemet e privatësisë për Facebook dhe Instagram


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:04 - 19/04/19 |
xhu lia

Vijojnë problemet e sigurisë për rrjetet sociale Facebook dhe Instagram.

Pas skandalit të pak ditëve me parë, ku drejtuesit e Facebook pranuan  se emailet e 1.5 milionë përdoruesve të saj ishin eskpozuar pa dashje, çka mund të ketë çuar në vjedhjen e tyre, diçka tjetër ka ndodhur, por këtë herë me Instagramin.

Fjalëkalimet e miliona përdoruesve janë ekspozuar në serverat e Instagram, duke u dhënë mundësi punonjësve të kësaj kompanie ti shohin këto fjalëkalime.

Ky lajm është bërë i ditur nga drejtuesit e Facebook, të cilët janë shprehur se fjalëkalimet e përdoruesve të Instagram ishin ruajtur me një tekst të thjeshtë dhe jo të enkriptuar (koduar).  

“Vlerësojmë se kjo çështje ka prekur miliona përdorues të Instagram. Do të njoftojmë përdoruesit e prekur, sikurse kemi vepruar edhe në raste të tjera”,-u shprehën zyrtarët e Facebook, të cilët kanë në varësi edhe rrjetin social Instagram.

Nuk dihet ende shifra e qartë e përdoruesve që janë prekur nga zbulimi i fjalëkalimeve dhe gjithashtu nuk dihet nëse ato janë keqpërdorur nga punonjësit./Opinion.al/

Pas