Aktualitet

“Nuk jam i ardhur në Tiranë”,Veliaj për Këlliçin: Deklaratë raciste, fyerje për qytetarëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:46 - 23/12/22 |
Opi Nion

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka komentuar deklaratën e bërë nga Belind Këlliçi, kandidati i PD për zgjedhjet e 14 majit, i cili është shprehur se nuk është i ardhur në Tiranë, por vendas.

Veliaj është shprehur në mbledhjen e këshillit bashkiak se kjo është një deklaratë raciste ndaj qytetarëve që vinë nga vende të ndryshme të Shqipërisë për të jetuar në kryeqytet.

 “Debati më i shëmtuar që ndodh dhe që do e dëgjoni këto 4 muaj, është ky debati ‘kush është vendali dhe kush është i ardhur’. Një debat patetik. Sulmi më i madh politik që i bëhet kryetarit të bashkisë, është: “Ti je nga Berati, a nga Vlora, a nga Ura Vajgurore”. Unë besoj se njerëzit që vijnë nga rrugëtime të ndryshme e pasurojnë jetën e qytetit, sjellin ide të ndryshme, vijnë me dëshirën për t’ia dalë. Por ta vazhdosh këtë debat në vitin 2022 dhe të shikosh Primare, ku gara kryesore është kush fyen më shumë ata që vijnë nga rrethe të tjera, më duket e pabesueshme. Një rikthim në mesjetë. Të mendosh që partitë e këtyre Primareve drejtohen nga njëri që ka ardhur nga Tropoja dhe njëri që ka ardhur nga Skrapari. Unë besoj se është e tmerrshme të jesh racist origjinal, po është akoma më e tmerrshme të jesh vetë i konvertuar, pra vetë të jesh i ardhur dhe të bëhesh racist me të tjerët. Kjo është dy herë më e dhimbshme”,-tha Veliaj.

Pas