Bota

Nuk është variant i ri i COVID-19, “Deltacron” rezultat i një gabimi teknik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:28 - 09/01/22 |
Opi Nion

Zbulimi i një tjetër varianti COVID-19 i emërtuar Deltacron në Qipro, alarmoi përsëri të vendet në botë.

Të shtunën u raportua se në Qipro ishin zbuluar 25 raste të një varianti të ri që u emërua “Deltacron”. Variantit iu vu ky emër pasi rastet e identifikuara kishin variantin Omicron me background gjenetik të Delta-s.

Por, ditën e sotme, “gabimi teknik” u njoftua me anë të një postimi në Facebook nga asistent profesor i Virologjisë në EKPA dhe anëtar i komisionit të ekspertëve Gikas Majorkinis .

“Lidhur me Deltacron (përzierjen e Delta dhe Omicron) në Qipro, që u raportua në mediat e vendit kohëve të fundit, analizat e para të pavarura tregojnë se bëhet fjalë për një gabim teknik të laboratorit në procesin e leximit të gjenomit,” thuhet në postim./ Opinion.al

Pas