Politikë

“Non grata” nga SHBA dhe Britania, Berisha: I them mirupafshim politikës, nëse…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:50 - 26/07/22 |
Opi Nion

Kryetari i PD, Sali Berisha ka përsëritur se nëse vërtetohet një fakt nga akuzat që SHBA dhe Britania e Madhe i ka bërë për shpalljen “non grata”, do të largohet nga politika.

Gjatë takimit me intelektualë, kryedemokrati  foli për problemet e vendi, ku theksoi se është e nevojshme që opozita të nisë protestat për rrëzimin e qeverisë.

 “Me 20 maj të 2021, unë në një sallë në këtë hotel kam dalë, s’kisha menduar kurrë se do të sfidoja ndonjëherë sekretarin e SHBA, kurrë, por m.q.s ai kishte firmosur një akt në të cilën unë kisha bindjen absolute se nuk qëndronte asnjë fakt, dola dhe i thashë paraqit çdo fakt, përndryshe do të shkoj në gjykatë. Do shkoj në gjykatë se nuk ke, nuk mund të gjesh dhe s’do të gjesh kurrë asnjë fakt për mua dhe as për fëmijët e mi. Unë kam qenë i këtij kodi dhe sot pas 15 muajsh më gjithë check up-in universal, se kam edhe unë miqtë e mi, kanë gjetur zero. Megjithatë unë vazhdoj të them, një fakt të vetëm po sollët unë i them mirupafshim politikës dhe çdo vendim tjetër. Por, të pranoj një të pavërtetë për të vërtetë, kurrë. E ka thënë Galileo dhe s’mund ta bëjë njeriu i qytetëruar kurrë.”

Pas