Life Style

NOMA, restoranti i shqiptarit Rene Redzepi zgjidhet më i mirë në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:53 - 07/10/21 |
Opi Nion

Restoranti i shqiptarit, Rene Redzepi me vendodhje në Danimarkë është zgjedhur më i miri në botë për vitin 2021.

Restoranti që ndodhet në Kopenhagë të Danimarkës u vlerësua me çmim të parë në mesin e 50 restoranteve më të mira në botë.

Noma dhe themeluesi i saj, Rene Redzepi, janë të njohur për krijimin e një kuzhine të re Nordike duke u kthyer në një frymëzim për një brez të tërë kuzhinierësh në të gjithë botën. Noma u votua si restoranti më i mirë në Botë edhe në vitet  2010, 2011, 2012 dhe 2014.

Tashmë ky restorant po mahnit për menytë inovatore dhe përdorimin e përbërësve të veçantë ushqimorë.

Në një postim në Twitter në faqen e restorantit pas marrjes së çmimit shkruhej: Sa moment i pabesueshëm për të gjithë ne në Kopenhagen. Ne jemi shumë të lumtur dhe krenarë që ekipi ynë është votuar restoranti numër 1 në botë.

Këto janë 10 restorantet më të mirë në botë për vitin 2021

  • Noma – Kopenhagë, Danimarkë
  • Geranium – Kopenhagë, Danimarkë
  • Asador Etxebarri – Atxondo, Spanjë
  • Central – Lima, Peru
  • Disfrutar – Barcelonë, Spanjë
  • Frantzen – Stokholm, Suedi
  • Maido – Lima, Peru
  • Odette – Singapor, Japoni
  • Pujol – Mexico City, Meksikë
  • The Chairman – Hong-Kong, Kina

 

Pas