Life Style

Njihuni me pulat më të shtrenjta në botë, ja pse janë aq të çmuara


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 18/10/18 |
el ida

Sa do të paguanit për një pulë? A ju ka shkuar ndonjëherë në mendje se një çift pulash mund të kushtonte deri në 4 999 dollarë?

Lloji i pulave ‘Ayam Cemani’ dallohet sepse ato janë të zeza si në pjesën e jashtme ashtu edhe në atë të brendshme. Puplat e tyre janë të zeza, sqepat, kthetrat, madje edhe mishi. Por shkon dhe më tej, eshtrat dhe të gjitha organet e brendshme janë të tilla.

I vetmi element jo i zi i këtyre shpendëve është gjaku, i cili ka ngjyrë të kuqe, siç është tek të gjithë kafshët, shpendët dhe njerëzit.

Vetëm një pulë ‘Ayam Cemani’ arrin çmimin deri në 2,500 dollarë. Dana Cowin, kryeredaktorja e ‘Food & Wine’, përgjigjet se kjo pulë kushton kaq shumë, “sepse është shumë elegante, e gjitha e zezë. Puplat e saj janë të zeza. Organet e saj janë të zeza. Mishi i saj është i zi, është shumë e veçantë, një pulë e një race të rrallë”.

Pula ka marrë emrin e një fshati (Cemani) në Java-n Qendrore. Për ngjyrën e zezë merita është e një tipari gjenetik i njohur si “fibromelanosis”, që është karakteristikë e ‘Chinese Silkie’, një lloj pule e zezë, tepër e çmuar në Kinë.

Pas