Bota

Një tjetër vend do të votojë për t’u shpallur republikë pas vdekjes së MbretëreshësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:29 - 11/09/22 |
Opi Nion

Shteti i Antiguas dhe Barbuda njofton se do të organizojë një referendum për t’u shpallur ose jo republikës, pas vdekjes së Mbretëreshës, Elizabeth II.

Lajmi u dha nga kryeministri Gaston Brown, i cili shtoi se referendumi mund të organizohet brenda 2-3 vjetësh, ndërkohë që nuk e konsideroi vendimin si një akt armiqësor nga monarkisë.

Ai i bëri këto komente pasi Charles III u shpall mbret i Mbretërisë së Bashkuar.

Përveç Mbretërisë së Bashkuar, Charles III njihet si në 14 shtetet tjera që kanë qenë koloni të Britanisë së Madhe në të kaluarën.

Antigua dhe Barbuda është një vend i pavarur i Komonuelthit që përfshin 2 ishujt të mëdhenj dhe disa më të vegjël. I pozicionuar aty ku takohen Atlantiku dhe Karaibet, është i njohur për plazhet e mbushura me shkëmbinj nënujorë, pyjet tropikale dhe vendpushimet.

Pas