Kronikë

Një shqiptar, “mbreti i floririt” në Londër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:41 - 18/04/19 |
el ida

Një 42-vjeçar shqiptar, ka dalë sot para Gjykatës së Magjistratëve të Wimbledonit në Britani. Ai cilësohet si “mbreti i floririt” në Londër, pasi akuzohet për 18 vjedhje bizhuterish me vlerë mbi 500 mijë paund.

Mediat britanike raportojnë se bëhet fjalë për Astrit Kapaj, baba i dy fëmijëve, i cili akuzohet se ka hyrë në disa shtëpi private në rrethina të pasura të Londrës jugperëndimore, mes viteve 2008 dhe 2018.

Në fletëakuzë thuhet se në një grabitje të vetme janë marrë bizhu me vlerë 371.855 paund. Kjo grabitje besohet të këtë ndodhur 24-27 Shkurtit të vitit 2017, në Atherton Drive të Wimbledonit.

“Ai është akuzuar në vazhdën e një hetimi të specializuar të policisë, që shqyrtoi një seri vjedhjesh, veçanërisht në zonat e pasura të Wimbledonit. I pandehuri shënjestronte zona specifike dhe vjedhjet kryheshin vetëm netën, mes orës 19 të darkës dhe 5 të mëngjesit.

Ai bënte kërkime të imtësishme kur hynte në shtëpi, e pasi merrte ç’kishte për të marrë i linte gjërat në pozicionin e mëparshëm, duke bërë që viktimat të mos zbulonin se ishin vjedhur. Ai kërkonte veçanërisht bizhuteri dhe para”, tha prokurorja, Mary Atera./Opinion.al

Pas