Bota

Një pishinë në çatinë e Notre Dame? Projektet e çmendura për katedralen


               Publikuar në : 21:59 - 15/05/19 |
geliano fataj

A doni të notoni mbi Notre Dame? Franca ka nisur një garë ndërkombëtare për rivendosjen e katedrales në lavdinë e saj të mëparshme dhe presidenti Emmanuel Macron thotë se ai është i hapur për një “ndryshim bashkëkohor”.

Një studio suedeze arkitekturore ka propozuar zëvendësimin e kulmit me një pishinë, ndërkohë që idetë e tjera përfshijnë projekte nga më të “çmendurat”.

Katedralja e Notre Dame ka qenë për 800 vite kryeqendra e Parisit. Ajo u përfshi nga flakët, një muaj më parë, të cilat shkatërruan gjithë pjesën e çatisë. Për të parë projektet shfletoni galerinë e fotove/ Opinion.al

1 2 3 4 5 6
<
>

Pas