-Teknologji

Një makinë 100% e riciklueshme, risia e BMWBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 07/09/21 |
Opi Nion

Kompania gjermane e prodhimit të makinave, BMW ka zbuluar makinën e re elektrike që është bërë tërësisht nga materialet e riciklueshme, përfshirë dhe baterinë.

Version është një makinë me katër vende i imagjinuar për vitin 2040.

Nga fotot e publikuara mësohet se trupi është i gdhendur nga alumini sekondar dhe në vend të bojës, metali është i anodizuar me ar, duke i dhënë një shkëlqim të artë dhe duke lejuar projektuesit të shmangin bojën intensive të karbonit. Dritat janë zëvendësuar me ekrane, të cilat bëhen plotësisht të errëta kur makina është e fikur.

Gomat janë pak transparente, me një nuancë të purpurt. Kur makina është e fikur, vetëm logoja dy-dimensionale e BMW-së në sipërfaqen e errët është e dukshme.

Makina elektrike e RICIKLUESHME e BMW: Ky është Koncepti Qarkor iVision - një EV i bërë nga 100% materiale të ripërdorura që mund të riciklohen plotësisht në fund të jetës së tij

Gjiganti i makinave me bazë në Bavari thotë se iVision Circular është deklarata e tij e synimit për t'i bërë të gjitha automjetet e tij 100% të riciklueshme brenda 20 viteve

BMW thotë se automjeti konceptual iVision Circular do të vazhdojë përgjithmonë sepse mund të ripërdoret plotësisht kur nuk është më i përshtatshëm për rrugën

Në vend të një boje konvencionale, sipërfaqet e Qarkores iVision paraqiten në alumin të ricikluar të anodizuar të artë të lehtë. Korniza në pjesën e pasme të makinës përmban sipërfaqe të kaltërosh-vjollce të krijuara nga procesi i trajtimit të nxehtësisë i përdorur për çelikun

Gomat janë bërë prej gome natyrore të certifikuar, të kultivuar në mënyrë të qëndrueshme. Shefat thonë se grimcat e gomës së ricikluar i shtohen kompleksit të gomave për forcimin dhe krijimin e një efekti terrazzo intrigues i cili thekson qëllimisht ripërdorimin e materialeve

Dyert e trajnerëve të hapura në të njëjtën ishte një Rolls-Royce, e cila siguron shumë hapësirë ​​lëvizjeje për të rriturit që të futen në pjesën e pasme. Siç mund ta shihni nga ky imazh, dyshemeja e brendshme është plotësisht e sheshtë pasi bateritë ka të ngjarë të ruhen brenda shasisë

Pas