Kryesore

Nis tek Infektivi trajtimi me plazmë gjaku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:16 - 25/08/20 |
el ida

Shefja e Infektivit, Najada Çomo, njoftoi se ditën e sotme ka filluar trajtimi i pacientëve të infektuar me plazmë gjaku nga dhurues që e kanë kaluar më parë Covid-19.

Gjatë takimit me kryeministrit Edi Rama tek Infektivi, Çomo tha se ata po përgatiten prej një muaji dhe i bëri thirrje atyre që e kanë mposhtur virusin, të dhurojnë gjak.

Në këtë plazmë gjenden anti-trupa që luftojnë Covid-19 dhe në këtë mënyrë shanset për shërimin e pacientëve të infektuar janë më të mëdha.

“Ka një muaj e gjysmë që përgatitemi për plazmën sot filloi mjekimi i dy pacientëve. Sot u bëjmë thirrje popullatës që të dhurojë gjak ata që e kanë kaluar. Është e rëndësishme. Ne jemi një skuadër e madhe dhe e bashkuar. Kemi staf të shtuar dhe prurje të reja. Kemi infermierë”, tha Najada Çomo.

Pas