Aktualitet

Nis me debate seanca/Spaho me rregullore në dorë, Balla: Të ka hyrë Saliu brenda


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:33 - 24/03/22 |
Opi Nion

Debate të ashpra ka patur që në nisje të seancës së kësaj të enjteje në Kuvendin  e Shqipërisë. Ka qenë deputeti demokrat Edmond Spaho i cili me rregullore në dorë u afrua në Foltoren e KuvenditAi ka kërkuar ndryshimin e rendit të ditës. Sipas tij seanca e sotme plenare duhet të nisë me interepelancën e kërkuar nga grupimi i Rithemelimit dhe jo me mocionin e debatit të kërkuar nga grupi parlamentar i PD.

Më pas fjalën e mori kreu i grupit parlamentar Taulant Balla i cili ironizioi Spahon duke u shprehur: Unë e kuptoj që e keni të gjithë nga pak Sali nga brenda.

Debatet

Edmond Spaho: Keni shkelur rregulloren.

Ermonela Felaj: Ju ftoj të uleni të zini vendin tuaj. Rregulloren po zbatojmë. A mund të dëgjoni para se kuvendi të marërë një vendim. Ju ftoj të qetësoheni dhe të zini vendin tuaj.

Edmond Spaho: Lexo rregulloren.

Ermonela Felaj: Do më duhet të dëgjoj dy folës para se kuvendi të marrë një vendim. Zoti Spaho jeni pa mikrofon. Ju lutem të dëgjojmë edhe kolegët e tjerë deputetë.

Taulant Balla: Unë e kuptoj që e keni të gjithë nga pak Sali nga brenda. Duke e pasur Saliun brenda merr kot. Kjo është diskutuar edhe në konferencën e kryetarëve. Keni të gjithë eksperiencën e duhur parlamentare. Sot janë dy çështje që janë pikë e parë e rendit të ditës

Edmond Spaho: Lexoni rregulloren.

Ermonela Felaj: Ju lutem të dëgjojmë zotin Balla.

Taulant Balla: Që ty të ka hyrë Saliu brenda të ka hyrë. Po mbaje poshtë Saliun. Mos e ngri deri këtu. Mocionet me debat janë një seancë e posaçme.

Pas