Bota

Nis faza e tretë e testimeve të vaksinës së Oksfordit për Covid-19 në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 01/09/20 |
Al Do

Prodhuesi britanik i barnave AstraZeneca tha të hënën se ka filluar provat e Fazës 3 të vaksinës eksperimentale të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, duke u bërë kompania e tretë që fillon provat në fazën e fundit të vaksinës Covid-19.

Vaksina, e zhvilluar në partneritet me Universitetin e Oksfordit, ka mbështetjen e qeverisë federale të SHBA. Rivalët Moderna dhe Pfizer / BioNTec tashmë kanë në proces testet e Fazës 3, gjithashtu me financim të qeverisë federale.

AstraZeneca tha se ka “rekrutuar deri në 30,000 të rritur të moshës 18 vjeç ose më shumë nga grupe të ndryshme raciale, etnike dhe gjeografike të cilët janë të shëndetshëm ose kanë kushte të qëndrueshme mjekësore, përfshirë ata që jetojnë me HIV dhe që janë në rrezik të rritur të infektimit nga SARS. -CoV-2 virus.

Pjesëmarrësit do të marrin dy doza aktive ose placebo, me distancë prej katër javësh. Aktualisht, testet e Fazës 3 të vaksinës së AstraZeneca po vazhdojnë në Britani, Brazil dhe Afrikën e Jugut. Testime janë planifikuar gjithashtu për Japoninë dhe Rusinë.

Vaksina, e quajtur me emrin e saj eksperimental AZD1222, kombinon një version të dobësuar të një virusi të zakonshëm gripi që infekton shimpanzetë dhe një proteinë nga koronavirusi i ri, që të shkaktojë një përgjigje imune të sistemit. Vaksina u krijua nga Universiteti i Oksfordit përpara se të licencohej në AstraZeneca për zhvillim të mëtejshëm.

AstraZeneca tha se do të punojë me qeveritë dhe organizatat e tjera për të prodhuar miliarda doza dhe për të krijuar qasje të gjerë dhe të barabartë në vaksinë, pasi të jetë autorizuar./ Opinion.al

Pas