Bota

Nga kryeministri te Theresa May,kush janë zyrtarët e shpallur non grata nga Rusia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 16/04/22 |
Opi Nion

Mediat britanike kanë zbuluar emrat e zyrtarëve që janë futur në listën e zezë të Rusisë.

Sot u bë e ditur se ministria e Jashtme e Rusisë i ka ndaluar hyrjen në Rusi kryeministrit Boris Johnson, Sekretares së Jashtme Liz Truss, Sekretarit të Mbrojtjes Ben Wallace dhe 10 anëtarëve të tjerë të qeverisë britanike.

Masa u mor “duke pasur parasysh veprimin e pashembullt armiqësor nga qeveria britanike, veçanërisht vendosjen e sanksioneve kundër zyrtarëve të lartë rusë”, tha ministria në një deklaratë, duke shtuar se së shpejti do të zgjerojë listën.

Gjithashtu të ndaluara për të hyrë në Rusi janë edhe:

Dominic Raab

Grant Shapps

Priti Patel

Rishi Sunak

Kwasi Kwarteng

Nadine Dorries

James Heappey

Nicola Sturgeon

Suella Braverman

Theresa May

Pas