Kronikë

Nga Artan Santo tek Boran Bercana, 120 vrasjet ende pa autor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:55 - 13/09/20 |
Opi Nion

Në 6 vitet e fundit 382 vrasje kanë ndodhur në vendin tonë. Ekzekutime mafioze, krime në familje apo hakmarrje, janë disa nga kategoritë e vrasjeve në Shqipëri. Gjithashtu përgjatë kësaj periudhe janë kryer 758 atentate, që shpesh kanë lënë pasoja të rënda për shumë persona, duke i lënë ata të gjymtuar.

Shumica e këtyre vrasjeve janë zbardhur, por më shumë se 120 prej tyre sot ende nuk kanë asnjë autor të dyshuar apo arrestuar.

Vrasja më e bujshme për të cilën nuk u gjet asnjë provë se kush e kreu apo e urdhëroi, është ajo e Artan Santos në 2014. Ish-bankieri u qëllua sapo doli nga makina për të shkuar në zyrë.

Një tjetër dosje e arkivuar është ekzekutimi i Ajet Zeqajt në 2016-në në Tiranë. Ai u qëllua 20 ditë pasi u kthye nga Franca, nga një autor që u dyshua vrasës me pagesë jashtë Shqipërisë. Edhe vrasja e ish-policit Arben Bilali sot nuk ka autor.

Po kështu disa nga ngjarjet në Shkodër në vitin 2018 ngelen të pazbardhura, mes tyre ajo e vrasjes së Boran Bercanes dhe Silvi Ndocit.

Elbasani është një nga qytetet me numrin më të lartë të vrasjeve dhe atentateve në vitet e fundit, ku autorët që ekzekutuan Endrit Alibeajn, Arben Dylgjerin dhe turkut Erdal Durunay në 2018, mbeten mister.

Në muajin Mars të një viti më parë, Elbasani u trondit edhe nga vrasja e avokatit Ravik Gurra, ku ende nuk ka asnjë provë apo gjurmë të autorëve.

Lushnja i është rikthyer ngjarjeve kriminale, ku ekzekutimet e Enver Boriçit dhe Besnik Hidës përgjatë 2018-2019 nuk kanë autor të arrestuar.

Vitet e fundit është vënë re shtimi i vrasjeve me pagesë në Shqipëri.

Tv Klan

Pas